neljapäev, 23. jaanuar 2014

LED valgustid ja nende valimine tavakasutaja seisukohast

Viimasel ajal olen palju kohanud mõtisklusi teemal, kas Hiinast sisse toodud LED pirnid on ikka võrreldavad oma klassis eesrindel olevate Osarami ja Philipsi pirnidega. Samuti on küsitud, kas valguse toonid ja spektrid on võrreldavad näitkeks Osrami poolt pakutavate LED pirnidega. Selleks, et paremini antud küsimustele vastust leida, koostasime pisikese testi. Testis kasutasime G10 LED pirne, mille valguse värv oli kõikidel 3000K (soe valge).

Kuna erialaseid ja tehnilisi seletusi on internetiavarustes palju lahatud, siis meie lähenesime asjale talupojamõistusega.  


Testis osalesid:
  1.  Osrami 7W LED pirni, millel on 350 luumenit ja mille tootja lubatud nominaalne eluiga on 15000 tundi- reflektriga (hind u 9-13€)
  2. V-TAC 4W LED pirni, millel on 250 luumenit ja mille tootja lubatud nominaalne eluiga on 20000 tundi- reflektriga (hind 6€)
  3. V-TAC 3W LED pirni, millel on 220 luumenti ja mille tootja lubatud nominaalne eluiga on 30000 tundi- reflektorita (hind 4€)

Katsetatud LED pirnide tulemused

Proovisime pirne magamistoas, mille suurus on 12m2.

Selgus, et 4W reflektoriga Hiina toodang sobib suurepäraselt magamistuppa. Kuna tal on ka reflektor, mis valguse sujuvalt laiali suunab, siis ei jää valgus kuidagi silma peegeldama ja teeb toa hubaseks. Tema soe valgus on mõnusalt kollakas ja väga hubane. Meie poolt katsetatava ruumi 12m2 valgustaks täielikult ära u 5-6 sellist LED pirni.
3W SMD LED pirn ilma reflektorita magamistoa laes aga silma jaoks just kõige mugavam ei ole. Kuna valguse reflektorit ei ole, mis valguse laiali suunab, siis hakkab ta silmi pimestama. Seetõttu ei tasu seda varianti kaaluda, kui on plaanis valgusteid lakke paigaldada. Samas sobib selline SMD pirn suurepäraselt näiteks põranda, trepi või seina alumise osa valgustamiseks. Tema valguse toon on pisut heledam kollane, kui 4W-lise reflektriga variandi omal, kuid samuti väga mõnus hubane. Katsetatava toa valgustaks ära u 5-6 sellist pirni.
Osrami 7W reflektoriga LED pirn on ka magamistoas väga mõnusa valgusspektriga ja hubane. Valguse värv on aga natukene nö valgem, kui teiste katsealuste valgustite oma. Katsetatava ruumi valgustaks aga ära u 4-5 sellist LED pirni.

Kokkuvõtteks siis nii palju, et Hiinast toodetud LED pirnid on täesti võrreldavad oma klassis kõrgelt hinnatud toodetega. Kui arvestada, hinnavahet ja tootja lubatud tööaega, siis tasub igatahes kaaluda ka Hiinas toodetud LED valgustite kasutamist.

Tutvu ka artikliga: Kuidas valida enda valgustisse õige LED lamp?


Mõnusaid hubaselt valgustatud õhtuid!
Mariliis


LED valgustid leiad aadressilt www.samara.ee! 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar